OTZTALER CYCLE MARATHON 2010
SOLDEN (TIROL, AUSTRIA), 29 august 2010

Duminică 29 august 2010 s-a desfăşurat ediţia jubiliară 30 a Ötztaler Cycle Marathon 2010, unul dintre cele mai cunoscute şi mai grele concursuri de ciclism de şosea din Europa, pe traseul: Sölden (1,377 m) - Längenfeld - Umhausen - Oetz (820 m) - Kühtai (2,020 m) - Kematen (610 m) - Völs - Innsbruck (600 m) - Sonnenburgerhof - Schönberg - Matrei am Brenner - Steinach am Brenner - Gries a. Brenner - Brenner pass (1,377 m) - Sterzing - Jaufen pass (2,090 m) - St. Leonhard im Passeiertal - Timmelsjoch pass (2,509 m) - Sölden (1,377 m):
traseu cu profilul:

Alex Creţescu

La acest concurs, Clubul nostru a fost reprezentat de Alexandru Creţescu, unul dintre cei 8 români participanţi la cursă, însoţit de echipa tehnică formată din Carla şi Marius Karnyanszky.

Cazarea echipei C.S.Tibiscus a fost asigurată la pensiunea Pensiunea Berghof din Solden.

Conform rezultatelor oficiale, cu numărul de concurs 2917 şi cu timpul de 10h36m45s, cu o medie de 22,43 km/h, Alex s-a clasat pe locul 1213 (din 2.219 sportivi la categoria M1/SENIORI), iar în clasamentul general ocupă locul 1.983) din cei 3.556 ciclişti finalişti - vezi diploma.

Cu rigoarea specifică şi buna organizare de care au dat dovadă pe întreaga perioadă a concursului, luni dimineaţă în regiune se putea citi revista Otztaler Nachrichten, conţinând interviuri, poze şi clasamentul concursului: