EXPLORER MTB CHALLENGE 2014
Luncaviţa, Tulcea, 21.06.2014

Ediţia a II-a a competiţiei EXPLORER MTB CHELLENGE a avut loc în Comuna Luncaviţa la data de 21 Iunie 2014 şi face parte dintr-un proiect de popularizare turistică a Dobrogei de Nord, proiect iniţiat de Asociaţia Explorer Tulcea şi Primaria Luncavita. Desfăşurat într-un decor natural de excepţie, ce face parte din parcul Naţional Munţii Măcinului, concursul a fost o buna ocazie pentru participanţi să descopere locuri noi, deosebite, despre care nu se vorbeşte atat de mult pe cât ar trebui, nimeni nu a dus lipsa de peisaje deosebite. Au fost alese doua trasee: unul scurt cu lungimea de 38 de kilometri pentru amatori, ciclabil in proportie de 99,9% si unul lung de 57 kilometri pentru categoria Elite. Este un concurs eveniment, pe langa partea de competitie sportiva, Asociatia Explorer pomoveaza si o actiune de donare de carte, astfel fiecare concurent a fost rugat, in masura in care poate, sa doneze o carte ce va ajunge in biblioteca locala.
Colegul nostru Maus Ionaşcu, participant la categoria ELITE, deschisă pentru ciclişti legitimaţi şi cei de top, s-a clasat pe locul 8 cu timpul de 2h 32m 40s.