X-MAN ROMÂNIA 2014
Oradea, 21 iunie 2014

Clubul Sportiv Xterra Sport Bihor a organizat cea de-a 5-a ediţie a triathlonului "X-Man România" în Oradea.

La finalizarea acestui eveniment, Federaţia Română de Triatlon a desemnat CAMPIONII NAŢIONALI DE TRIATLON, pe distanţă lungă. Premierea campionilor naţionali a fost efectuată de reprezentanţii federaţiei.

Concursul este deschis atât sportivilor mai buni cât şi amatorilor, de aceea se poate participa la 3 probe: IRON (înot 3,8 km, ciclism 180 km şi alergare 42,2 km) sau HALF IRON (înot 1,9 km, ciclism 90 km şi alergare 21,1 km).

Cu timpul de 12h 42m 35.1s, colega noastră Dana Torok s-a clasat pe locul II în clasamentul general, pe locul II al categoriei F31-40 ani şi a cucerit titlul de CAMPIOANĂ NAŢIONALĂ DE TRIATLON PE DISTANŢĂ LUNGĂ 2014 acordat de Federaţia Română de Triatlon.

Cu timpul de 13h 44m 21.8s, echipa C.S.Tibiscus, din care a făcut parte şi colegul nostru Bogdan Umanschi, a ocupat locul III la competiţia de ECHIPE LONG DISTANCE.