ELBROMPLAST-PLASTIVALOIRE JUNIOR MARATON 2017
27 mai 2017



Despre

Concursul JUNIOR MARATON are ca scop principal promovarea sportului în rândul copiilor de vârstă şcolară, având probe de alergare şi ciclism. Concursul este de tip open, se pot înscrie copii sub 14 ani, aceştia fiind premiaţi separat pe categorii de vârstă şi de sex. Cea de-a treia editie a evenimentului aduce ca noutate şi proba de alergare, adiţional probei de biciletă, pentru toţii acei juniori care fie preferă doar una dintre probe, fie doresc să participe la amândouă.

Organizator

JUNIOR MARATON este organizat de CLUBUL SPORTIV TIBISCUS în parteneriat cu CONSILIUL JUDEŢEAN TIMIŞ, MUZEUL SATULUI BĂNĂŢEAN Şi JUNIOR RANGERS, iar organizarea ediţiei 2017 este posibilă datorită implicării companiei ELBROMPLAST-PLASTIVALOIRE dar şi SUPREME BIKES, ICE DYP ori Asociaţia ALERGOTURĂ.

Program

Concursul a avut loc sâmbătă 27.05.2017. Înscrierile au avut loc între orele 8:30-10:00 iar starturile s-au dat începând cu ora 10:00 pentru ciclism respectiv începând cu ora 11:30 pentru alergare (detalii); de la ora 13:30 a avut loc premierea, după o oră în aer liber la exerciţii de tiroliană cu FOrmaţiunea SALVO şi un exerciţiu demonstrativ de dresaj canin.

Regulament

Regulamentul de concurs se poate descărca aici.
Pe timpul probei de ciclism, purtarea căştii a fost obligatorie!

Categorii de concurs

Categorii de concurs: sub 6 ani (anul naşterii 2012, 2013, 2014, 2015, 2016), 6-9 ani (anul naşterii 2008, 2009, 2010, 2011), 10-14 ani (anul naşterii 2004-pana in data de 27 mai, 2005, 2006, 2007), separat băieţi şi fete. Fără taxă de participare.

Trasee

Traseu ciclism: copii sub 6 ani - 1 tură scurtă; 6-9 ani: 1 tură lungă; 10-14 ani - 2 ture lungi (harta traseului aici).
Traseu alergare: copii sub 6 ani - 1 tură scurtă; 6-9 ani: 1 tură lungă; 10-14 ani - 2 ture lungi (harta traseului aici).

Inscrieri

La concurs s-au putut înscrie toţi juniorii (cu vârsta de pâna la 14 ani ne-împliniţi in ziua evenimentului).
Înscrierile au avut loc vineri orele 18-20 la Cafeneaua RECIPROC, vis-a-vis de intrarea în Parcul Botanic, ori sâmbătă la faţa locului conform programului evenimentului.

Podium

Podiumurile ediţiei 2017 a competiţiei JUNIOR MARATON au fost ocupate de:
* CICLISM FETE 10-14 ANI (2004 max 27 mai / 2005 / 2006 / 2007)
Locul I: Ioniţă Alexia
Locul II: Raţă Diana
Locul III: Bumbar Ariana-Ioana
* CICLISM BAIETI 10-14 ANI (2004 max 27 mai / 2005 / 2006 / 2007)
Locul I: Kiş RObert
Locul II: Fekete Denis
Locul III: Enache Laurenţiu Ştefan
* CICLISM FETE 6-9 ANI (2008 / 2009 / 2010 / 2011)
Locul I: Kiş Maria
Locul II: Sicoe Carla-Ioana
Locul III: Turturică Briana
* CICLISM BAIETI 6-9 ANI (2008 / 2009 / 2010 / 2011)
Locul I: Simu Andrei
Locul II: Leorinţi Gabriel Mauro
Locul III: Mihail Răzvan
* CICLISM FETE 3-6 ANI (2012 / 2013 / 2014 / 2015 / 2016)
Locul I: Fodor Ana
Locul II: Rotaru Patricia
Locul III: Vulliet Anabelle
* CICLISM BAIETI 3-6 ANI (2012 / 2013 / 2014 / 2015 / 2016)
Locul I: Mosoiu David
Locul II: Stoian Ian
Locul III: Văştagu Ştefan
* ALERGARE FETE 10-14 ANI (2004 max 27 mai / 2005 / 2006 / 2007)
Locul I: Ioniţă Alexia
Locul II: Sârbu Irina
Locul III: Boruşteanu Andreea
* ALERGARE BAIETI 10-14 ANI (2004 max 27 mai / 2005 / 2006 / 2007)
Locul I: Enache Laurenţiu Ştefan
Locul II: Kiş RObert
Locul III: Tancău Raul
* ALERGARE FETE 6-9 ANI (2008 / 2009 / 2010 / 2011)
Locul I: Cozma Sara
Locul II: Lăzăruţiu Teodora
Locul III: Hricu Heidi
* ALERGARE BAIETI 6-9 ANI (2008 / 2009 / 2010 / 2011)
Locul I: Karman Mark
Locul II: Fîrcea Ioan
Locul III: leorinţi Gabriel Mauro
* ALERGARE FETE 3-6 ANI (2012 / 2013 / 2014 / 2015 / 2016)
Locul I: Fodor Ana
Locul II: Bardac Teodora
Locul III: Vulliet Anabelle
* ALERGARE BAIETI 3-6 ANI (2012 / 2013 / 2014 / 2015 / 2016)
Locul I: Cozma Andreas
Locul II: Gherase Mihai
Locul III: Dalea Lucas Andrei

Clasament

Clasamentul ediţiei 2017 a competiţiei JUNIOR MARATON poate fi vizualizat mai jos:
* probele de ciclism aici
* probele de alergare aici

Poze

O primă galerie de poze de la eveniment găsiţi aici - cu mulţumiri Alex Fodor.

Alte detalii

Puteti obtine alte detalii privind organizarea si desfasurarea concursului pe pagina www.banatepic.ro.

Rezultate C.S.Tibiscus

Locul I

Ana Fodor
Alergare
Locul II

Ana Fodor
Ciclism

Echipa organizatorică C.S.Tibiscus


Marius Karnyanszky

Alex Fodor

Elena Fodor

Sergiu Neidoni

Piri Chelciov

Andrei Harabagiu

Paul Petruţ

Dana Torok

Sponsori şi Parteneri