CAMPIONAT DE STREETBALL
13 aprilie 2007

ORGANIZAREA

În Calendarul de activitate pentru anul 2007, Clubul Sportiv Tibiscus a inclus organizarea şi desfăşurarea unui concurs de stretball de tip OPEN, la care să participe echipe de tineri practicanţi ai streetball-ului cu vârste între 14 şi 26 de ani (inclusiv).
Obiectivele vizate de un astfel de concurs sunt promovarea streetball-ului în rândul tineretului şi prezentarea acestuia în cadrul unei competiţii la care să participe sportivi de vârstă apropiată care practică acest sport din plăcere, pentru a prezenta spectaculozitatea care diferenţiază streetball-ul de baschet.
Astfel, în Sala de baschet a Clubului Sportiv Şcolar BEGA de pe str. Amforei (zona Dacia), se vor desfăşura, in sistem campionat, meciuri între echipele care se vor înscrie în competitie.
Concursul este organizat împreună cu Inspectoratul Şcolar al Judeţului Timiş şi Clubul Sportiv Şcolar BEGA; membrii Secţiei de Streetball a Clubului Sportiv Tibiscus vor distribui afişe şi fluturaşi în liceele şi universităţile din Timişoara precum şi în locurile centrale ale oraşului.

ÎNSCRIEREA

Se poate face în dimineaţa concursului, taxa de participare fiind de 30 RON/echipă. Anunţarea intenţiei de participare se poate face la Coordonatorul Secţiei de Streetball a Clubului Sportiv Tibiscus, Flaviu Nicolaevici, la tel. 0748/233.585.

PROGRAMUL DE CONCURS

08:00 - 09:00 pregătirea activităţii, a instalaţiei de sonorizare şi tabelei de afişaj
09:00 - 09:30 înscrierea la competiţie şi tragerea la sorţi a meciurilor
09:30 - 19:00 desfăşurarea competiţiei
19:00 - 19:30 premierea

TAXA DE PARTICIPARE

Participarea la competiţie se face contra unei taxe de 30 RON/echipă.

PREMIEREA

Sunt asigurate diplome pentru toţi participanţii iar pentru echipele clasate pe podium organizatorii acordă în plus cupe, medalii şi echipament sportiv.

ORGANIZAREA ECHIPELOR

-concurs de tip OPEN
-participă echipe formate din 5 sportivi plus 2 rezerve
-meciurile au loc pe grupe de 3-4-5 echipe
-un meci se desfăşoară în 2 reprize a câte 10 minute; sunt permise 3 time-out-uri
-se alcătuiesc atâtea grupe de 3-4-5 echipe câte sunt necesare, pe bază de tragere la sorţi
-se joacă după sistemul fiecare cu fiecare astfel:
-în grupa de 3 echipe: E1-E2, E2-E3, E3-E1
-în grupa de 4 echipe: E1-E2, E3-E4, E1-E4, E2-E3, E1-E3, E2-E4
-în grupa de 5 echipe: E1-E2, E3-E4, E5-E1, E2-E3, E4-E5, E1-E3, E4-E1, E2-E4, E5-E2, E3-E5
-dacă sunt 2 grupe, atunci se califică primele 2 echipe din fiecare grupă care joacă meciurile A1-B2, A2-B1, apoi, în ordinea clasamentului, se joacă finala mică şi finala mare
-dacă sunt 3 grupe, atunci se califică prima echipă din fiecare grupă care joacă fiecare cu fiecare şi se iau rezultatele finale
-dacă sunt 4 grupe, atunci se califică prima echipă din fiecare grupă care joaca meciurile A1-C1, B1-D1, apoi, în ordinea clasamentului, se joacă finala mică şi finala mare
-dacă într-o grupă există 2 echipe cu acelaşi număr de victorii, din care trebuie să promoveze doar 1 echipă, atunci se va alege echipa care are cele mai multe coşuri înscrise; dacă şi aşa echipele sunt la egalitate, se va alege echipa cu cele mai puţine coşuri primite (acest alineat a fost adăugat în timpul concursului, în urma apariţiei unei astfel de situaţii)

REGULAMENTUL DE CONCURS

-meciurile se joacă pe teren de format oficial la 2 coşuri
-o echipă este formată din 5 jucători (titulari) plus 2 jucători (rezervă), adică max. 7 jucători, cu vârste între 14 şi 26 de ani inclusiv
-regulile sunt asemănătoare cu cele oficiale din baschet, cu excepţia următoarelor:
-în cazul aruncării la coş din mişcare, se acceptă 3 paşi
-este exclusă “condusa”
-în cazul în care jucătorul în posesia mingii încearcă să dea printre picioarele adversarului şi mingea se loveşte involuntar în piciorul respectivului adversar nu este “picior”
-la lovirea în cantul panoului cu mingea este out numai dacă depăşeşte spaţiul terenului
-se joacă fără lovituri libere şi fără foul tehnic
-punctajul: în interiorul careului mare – 1 punct, în exteriorul careului mare – 2 puncte
-o încălcare a unei reguli va fi anunţată de către jucători deoarece se va juca fără arbitru
-evidenţa timpului de joc şi a punctelor va fi asigurată de către organizatori

DESFASURAREA CONCURSULUI

Pregătiri organizatorice Pregătiri organizatorice Publicul spectator Publicul spectator

La ora 8:00 din dimineaţa concursului, membrii Clubului Sportiv Tibiscus au fost prezenţi la Sala de baschet a Clubului Sportiv Şcolar Bega şi au început pregătirile organizatorice. A fost instalat sistemul de sonorizare şi s-a pormit panoul de afişare a rezultatelor. De la ora 9:00 s-au facut inscrierile, s-a tras la sorţi compunerea grupelor şi ordinea meciurilor, apoi au avut loc încălzirea sportivilor şi antrenamente, până la ora 09:45 când s-a fluierat începerea primului meci, în prezenţa a mai mult de 150 de spectatori. Concursul s-a încheiat la ora 19:30 iar pana la ora 20:00 a avut loc premierea participanţilor, după care participanţii şi organizatorii au eliberat sala de sport.

PARTICIPANŢII

Competiţia a fost onorată de prezenţa a 14 echipe (prezentate în ordinea înscrierii):

Nr.crt. Membrii echipei Scoala/facultatea/clubul/locul de muncă
1. Echipa: STREETBOYZ
1. Flaviu Nicolaevici Clubul Sportiv Tibiscus
2. Augustin Stepan Clubul Sportiv Tibiscus
3. Ovidiu Roşioru Clubul Sportiv Tibiscus
4. Paul Vanţ Clubul Sportiv Tibiscus
5. Alex Pejity Clubul Sportiv Tibiscus
6. Cosmin Cârneală Clubul Sportiv Tibiscus
7. Robi Coroban Clubul Sportiv Tibiscus
2. Echipa: TĂCEREA MIEILOR
1. Dan Vidoni Şcoala Generală 24
2. Andrei Dobrea Grupul Şcolar Transporturi Auto
3. Mihai Popescu Şcoala Generală 24
4. Sebastian Nicoară Şcoala Generală 24
5. Alin Bob Şcoala Generală 22
6. Osama Ghabain Şcoala Generală 24
7. Sorin Heler Şcoala Generală 24
3. Echipa: NIGĂZENŞIT YO
1. Eugen Mate Universitatea Politehnica
2. Raoul Trifan Facultatea de Stiinte Economice
3. Claudiu Creţu D'ARC
4. Serghei Primac Facultatea de Ştiinţe Economice
5. Sebastian Toader D'ARC
6. Paul Alexandru Monoranu Universitatea de Vest
7. Adrian Peia Universitatea Politehnica
4. Echipa: SHORT JOOP
1. Andrei Ghiriş .
2. Răzvan Paşca .
3. Robert Nedelcovici .
4. Raul Boer .
5. Răzvan Iova .
6. Ovidiu Matei .
7. Peri Dubţa .
5. Echipa: AC
1. Narcis Dorneanu Liceul Teoretic 'William Shakespeare'
2. Vlad Penteleiciuc Colegiul Tehnic 'Ion MIncu'
3. Gyori Aref Colegiul Tehnic 'Henri Coandă'
4. Zoran Milencovici Colegiul Naţional 'Ana Aslan'
5. Alexandru Tăutu Liceul Teoretic 'William Shakespeare'
6. Tudor Holotescu Liceul Teoretic 'William Shakespeare'
7. Andrei Ţarca Grupul Şcolar de Chimie Industrială 'Azur'
6. Echipa: ABOVE THE RIM
1. Adrian Chelba .
2. Florin Daniel Popa Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport
3. Vlad Borozan .
4. Ovidiu Tifan Liceul cu Program Sportiv 'Banatul'
5. Robert Virag Universitatea 'Tibiscus'
6. Răzvan Tuica Liceul Teoretic 'Jean Louis Calderon'
7. Viorel Ursul .
7. Echipa: THE ROOKIES
1. Mădălin Micşa Colegiul Naţional 'C.D.Loga'
2. Remus Boţocan Liceul 'Nikolaus Lenau'
3. Thoma Muller Liceul 'Nikolaus Lenau'
4. Dragoş Popescu Grupul Şcolar de Poştă şi Telecomunicaţii
5. Alexandru Meseşan Colegiul Naţional 'C.D.Loga'
6. Ciprian Popa .
8. Echipa: LIL SAINTS
1. Răzvan Crişan Liceul de Arte Plastice
2. Răzvan Bobonea Colegiul Naţional de Artă 'Ion Vidu'
3. Vali Berky Universitatea de Vest
4. Ionuţ Profir Universitatea Politehnica
5. Mihai Potoroacă Universitatea de Vest
9. Echipa: NO NAME
1. Alexandru Lăcătuşu Universitatea Politehnica
2. Laurenţiu Rujoi Universitatea Politehnica
3. Andrei Buna Universitatea Politehnica
4. Cosmin Faur .
5. Daniel Maer Universitatea Politehnica
10. Echipa: SHOWTIME
1. Raul Simon Colegiul Naţional Bănăţean
2. Paul Petculescu Colegiul Naţional Bănăţean
3. Alexandru Matei Universitatea Politehnica
4. Ciprian Bogatu Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport
5. Romeo Rotaru Pompieri
6. Arthur Komlosi Facultatea de Arhitectură
7. Sergiu Luchin Colegiul Naţional Bănăţean
11. Echipa: GONZALEZ
1. Daniel Hurja .
2. Daniel Pupşa Colegiul Naţional Bănăţean
3. Bogdan Tincu Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară a Banatului
4. Abas Bilal .
5. Adrian Bente Universitatea Politehnica
6. Andrei Wichinger Universitatea Politehnica
12. Echipa: X-MEN
1. Claudiu Patriche Facultatea de Ştiinţe Economice
2. Patrik Universitatea Politehnica
3. Marius Gaiţă Colegiul Tehnic 'Ion Mincu'
4. Alexandru Marcu Colegiul Tehnic de Vest
5. Cristian Daniel Popa .
13. Echipa: TATA LOR
1. Vlad Doboşan Colegiul Naţional Bănăţean
2. Călin Birdean Colegiul Naţional Bănăţean
3. Denis Roţcov Colegiul Naţional Bănăţeam
4. Răzvan Tolaină .
5. Cristian Petrescu Colegiul Naţional Bănăţean
14. Echipa: DEEA
1. Andras Kindle Liceul 'Jean Louis Calderon'
2. Călin Gabriel Pleşu Universitatea Politehnica
3. Ovidiu Vîţ Liceul 'Jean Louis Calderon'
4. Răzvan Vingan Liceul 'Jean Louis Calderon'
5. Victor Andrei Petaşcu .
6. Andreea Incze .
7. Florentin Licurici .

Imagine din timpul meciurilor Imagine din timpul meciurilor Imagine din timpul meciurilor Imagine din timpul meciurilor Imagine din timpul meciurilor Imagine din timpul meciurilor Imagine din timpul meciurilor Imagine din timpul meciurilor Imagine din timpul meciurilor Imagine din timpul meciurilor Imagine din timpul meciurilor Imagine din timpul meciurilor Imagine din timpul meciurilor Imagine din timpul meciurilor Imagine din timpul meciurilor Imagine din timpul meciurilor

Mai multe imagini din timpul competiţiei puteţi viziona în secţiunea "Galerie poze".

REZULTATELE CONCURSULUI


În organizarea trasă la sorţi de către căpitanii celor 14 echipe, meciurile au avut următoarele rezultate:

Nr.crt. [Grupa] Meciul Scor
1. [A] SHOWTIME - AC 14 - 15 (7 - 11)
2. [B] DEEA - NO NAME 10 - 12 (4 - 4)
3. [B] STREETBOYZ - GONZALES 13 - 13 (5 - 7)
4. [C] SHORT HOOP - TATA LOR 17 - 13 (5 - 5)
5. [D] ABOVE THE RIM - TĂCEREA MIEILOR 25 - 10 (11 - 6)
6. [D] NIGĂZENŞIT YO - X-MEN 13 - 13 (6 - 4)
7. [A] AC - ROOKIES 16 - 12 (11 - 6)
8. [B] DEEA - GONZALES 12 - 28 (3 - 15)
9. [B] NO NAME - STREETBOYZ 6 - 25 (2 - 13)
10. [C] TATA LOR - LIL SAINTS 10 - 10 (5 - 9)
11. [D] ABOVE THE RIM - X-MEN 20 - 12 (11 - 4)
12. [D] TĂCEREA MIEILOR - NIGĂZENŞIT YO 10 - 15 (4 - 4)
13. [A] SHOWTIME - ROOKIES 22 - 13 (9 - 3)
14. [B] DEEA - STREETBOYZ 9 - 17 (2 - 8)
15. [B] NO NAME - GONZALES 16 - 20 (5 - 10)
16. [C] SHORT HOOP - LIL SAINTS 24 - 11 (9 - 5)
17. [D] ABOVE THE RIM - NIGĂZENŞIT YO 15 - 9 (8 - 3)
18. [D] TĂCEREA MIEILOR - X-MEN 9 - 9 (5 - 3)

Pe baza acestor rezultate, conform programului anunţat, s-au clasat în semifinale echipele AC, GONZALES, SHORT HOOP şi ABOVE THE RIME. În semifinale s-au obţinut scorurile:

Nr.crt. Meciul Scor
1. SHORT HOOP - AC 17 - 19 (7 - 14)
2. GONZALES - ABOVE THE RIM 16 - 19 (10 - 11)

de unde s-au calificat astfel:
Finala Mică
SHORT HOOP - GONZALES 23 - 24 (13 - 11)
Finala Mare
AC - ABOVE THE RIM 11 - 15 (6 - 8)

ceea ce face ca premiantii acestui concurs sa fie:

Locul I - ABOVE THE RIM
Locul I ABOVE THE RIM
Locul II - AC
Locul II AC
Locul III - GONZALES
Locul III GONZALES

MASS MEDIA

Despre organizarea si desfasurarea competitiei au fost trimise comuncate de presă şi se pot găsi informaţii astfel:

Adevarul on-line Ziua de Vest Renaşterea bănăţeană Gândul Agenda - 7 aprilie 2007 Radio 21 OnLineSport Forum Agenda Zilei - 12 aprilie 2007 TION Publicatia 'Tibiscus'

PARTENERI

Concursul este organizat de următorii parteneri:


Clubul Sportiv Tibiscus
300559 Timişoara
str. Lascăr Catargiu nr. 4-6
Tel: 0256/220.687

Clubul Sportiv Şcolar Bega
300671 Timisoara
str. Amforei nr. 1
Tel: 0256/426.454

Inspectoratul Şcolar
al Judeţului Timiş

300022 Timişoara
str. C.D.Loga nr. 3
Tel: 0256/305.799