CONCURS DE STREETBALL
"Cupa Tinerelor Speranţe"
19-20 aprilie 2008

În Calendarul de activitate pentru anul 2008, Clubul Sportiv Tibiscus a inclus organizarea şi desfăşurarea unui concurs de stretball de tip open, denumit "Cupa Tinerelor Speranţe", la care să participe echipe de tineri practicanţi ai streetball-ului cu vârste între 14 şi 26 de ani (inclusiv).
Obiectivele vizate de un astfel de concurs sunt promovarea streetball-ului în rândul tineretului şi prezentarea acestuia în cadrul unei competiţii la care să participe sportivi de vârstă apropiată care practică acest sport din plăcere, pentru a prezenta spectaculozitatea care diferenţiază streetball-ul de baschet.
Astfel, în Sala de baschet a Clubului Sportiv Şcolar BEGA de pe str. Amforei (zona Dacia), s-au desfăşurat, in sistem campionat, meciuri între echipele înscrise în competitie.
Concursul este organizat împreună cu Consiliul Judeţean Timiş, Inspectoratul Şcolar al Judeţului Timiş şi Clubul Sportiv Şcolar BEGA; membrii Secţiei de Streetball a Clubului Sportiv Tibiscus au distribuit afişe şi fluturaşi în liceele şi universităţile din Timişoara precum şi în locurile centrale ale oraşului.

ÎNSCRIEREA

S-a făcut în dimineaţa concursului, taxa de participare fiind de 30 lei/echipă. Anunţarea intenţiei de participare s-a putut face la Coordonatorul Secţiei de Streetball a Clubului Sportiv Tibiscus, Flaviu Nicolaevici, la tel. 0748/233.585.

PROGRAMUL DE CONCURS

Sâmbătă 19 aprilie 2008
08:00 - 09:00 pregătirea activităţii, a instalaţiei de sonorizare şi tabelei de afişaj
09:00 - 10:00 înscrierea la competiţie şi tragerea la sorţi a meciurilor
10:00 - 17:00 desfăşurarea competiţiei
Duminică 20 aprilie 2008
08:00 - 09:00 pregătirea activităţii, a instalaţiei de sonorizare şi tabelei de afişaj
09:00 - 16:60 desfăşurarea competiţiei
16:30 - 17:00 premierea

TAXA DE PARTICIPARE

Participarea la competiţie s-a făcut contra unei taxe de 30 lei/echipă.

PREMIEREA

Au fost asigurate diplome pentru toţi participanţii iar pentru echipele clasate pe podium organizatorii au acordat cupe, medalii şi echipament sportiv. Pentru publicul spectator care a dorit să participe la scurte întreceri sportive s-au asigurat premii supriză.

ORGANIZAREA ECHIPELOR

-concurs de tip OPEN
-participă echipe formate din 5 sportivi plus 2(3) rezerve
-desfăşurarea meciurilor eliminatorii:
-dacă sunt 8 echipe înscrise, atunci se formează 2 grupe a câte 4 echipe; în fiecare grupă se joacă meciuri fiecare-cu-fiecare (2 reprize a 15 minute cu 5 minute pauză), iar primele 2 echipe din fiecare grupă se califică în finală;
-dacă sunt 9 echipe înscrise, atunci se formează 3 grupe a câte 3 echipe; în fiecare grupă se joacă meciuri fiecare-cu-fiecare (2 reprize a 15 minute cu 5 minute pauză), iar primele 2 echipe din fiecare grupă se califică în finală;
-dacă sunt 10 echipe înscrise, atunci se formează 2 grupe a câte 5 echipe; în fiecare grupă se joacă meciuri fiecare-cu-fiecare (2 reprize a 10 minute cu 3 minute pauză), iar primele 2 echipe din fiecare grupă se califică în finală;
-dacă sunt 11 echipe înscrise, atunci se formează 3 grupe a câte 3-4 echipe; în fiecare grupă se joacă meciuri fiecare-cu-fiecare (2 reprize a 10 minute cu 3 minute pauză), iar primele 2 echipe din fiecare grupă se califică în finală;
-dacă sunt 12 echipe înscrise, atunci se formează 4 grupe a câte 3 echipe; în fiecare grupă se joacă meciuri fiecare-cu-fiecare (2 reprize a 15 minute cu 5 minute pauză), iar prima echipă din fiecare grupă se califică în finală;
-dacă sunt 13 echipe înscrise, atunci se formează 4 grupe a câte 3-4 echipe; în fiecare grupă se joacă meciuri fiecare-cu-fiecare (2 reprize a 10 minute cu 3 minute pauză), iar prima echipă din fiecare grupă se califică în finală;
-dacă sunt 14 echipe înscrise, atunci se formează 4 grupe a câte 3-4 echipe; în fiecare grupă se joacă meciuri fiecare-cu-fiecare (2 reprize a 10 minute cu 3 minute pauză), iar prima echipă din fiecare grupă se califică în finală;
-dacă sunt 15 echipe înscrise, atunci se formează 4 grupe a câte 3-4 echipe; în fiecare grupă se joacă meciuri fiecare-cu-fiecare (2 reprize a 10 minute cu 3 minute pauză), iar prima echipă din fiecare grupă se califică în finală;
-dacă sunt 16 echipe înscrise, atunci se formează 4 grupe a câte 4 echipe; în fiecare grupă se joacă meciuri fiecare-cu-fiecare (2 reprize a 10 minute cu 3 minute pauză), iar prima echipă din fiecare grupă se califică în finală;
-dacă într-o grupă, pentru promovare, există 2 echipe cu acelaşi număr de victorii, din care trebuie să promoveze doar 1 echipă, atunci se va alege echipa care are cele mai multe coşuri înscrise; dacă şi aşa echipele sunt la egalitate, se va alege echipa cu cele mai multe coşuri primite
-desfăşurarea finalei:
-dacă sunt 4 echipe, atunci acestea joacă fiecare-cu-fiecare (2 reprize a 15 minute cu 5 minute pauză), rezultatul acestor jocuri va constitui clasamentul final;
-dacă sunt 6 echipe, atunci se formează 2 grupe a câte 3 echipe; în fiecare grupă se joacă fiecare-cu-fiecare (2 reprize a 15 minute cu 5 minute pauză), la final ocupantele primelor 2 locuri din fiecare grupă vor juca finala mare iar ocupatele locurilor 2 în fiecare grupă vor juca finala mică;
-dacă într-o grupă, pentru promovare, există 2 echipe cu acelaşi număr de victorii, din care trebuie să promoveze doar 1 echipă, atunci se va alege echipa care are cele mai multe coşuri înscrise; dacă şi aşa echipele sunt la egalitate, se va alege echipa cu cele mai multe coşuri primite

REGULAMENTUL DE CONCURS

-meciurile se joacă pe teren de format oficial la 2 coşuri
-o echipă este formată din 5 jucători (titulari) plus 2(3) jucători (rezervă), adică max. 7(8) jucători, cu vârste între 14 şi 26 de ani inclusiv
-regulile sunt asemănătoare cu cele oficiale din baschet, cu excepţia următoarelor:
-în cazul aruncării la coş din mişcare, se acceptă 3 paşi
-este exclusă “condusa”
-în cazul în care jucătorul în posesia mingii încearcă să dea printre picioarele adversarului şi mingea se loveşte involuntar în piciorul respectivului adversar nu este “picior”
-la lovirea în cantul panoului cu mingea este out numai dacă depăşeşte spaţiul terenului
-se joacă fără lovituri libere şi fără foul tehnic
-punctajul: în interiorul careului mare – 1 punct, în exteriorul careului mare – 2 puncte
-o încălcare a unei reguli va fi anunţată de către jucători deoarece se va juca fără arbitru
-evidenţa timpului de joc şi a punctelor va fi asigurată de către organizatori

DESFĂŞURAREA CONCURSULUI


La ora 8:00 din dimineaţa concursului, membrii Clubului Sportiv Tibiscus s-au prezentat la Sala de baschet a Clubului Sportiv Şcolar Bega şi au început pregătirile organizatorice. S-a instalat sistemul de sonorizare şi s-a pornit panoul de afişare a rezultatelor. De la ora 9:00 s-au făcut inscrierile, s-a trage la sorţi compunerea grupelor şi ordinea meciurilor, apoi sportivii au făcut antrenamente, până la ora 10:30 când s-a fluierat începerea primului meci.

PARTICIPANŢII


Nr.
crt.
Membrii echipei Scoala/facultatea/
clubul/locul de muncă
STREETBOYZ - Clubul Sportiv Tibiscus
1. Nicolaevici Flaviu
Cîrneală Cosmin
Coroban Robert
Lăcătuşu Alexandru
Pejity Alexandru
Roşioru Ovidiu
Stepan Augustin
Vanţ Paul
elev- Col.Naţ. "C.D.Loga"
student - Univ. "D.Cantemir"
elev - Gr.Şc. Industrie Alimentară
student- Univ. "Politehnica"
elev - Gr.Şc. Industrie Uşoară
student - Univ. "Politehnica"
angajat - Electric Still
student - Univ. "Tibiscus"
SAVE IRAQ
2. Hursa Daniel
Tifan Ovidiu
Tincu Bogdan
Buna Andrei
Sicoe Marin
Cloke Kenneth Michael
Cătărău Alexandru
Lungu Cristian
 
VEST ACTIV
3. Rotaru Romeo
Mitrofan Andrei
Campean Silviu
Coroescu Liviu
Tamaş Răzvan
Holotescu Tudor
Bogatu Ciprian
Many Norbert
 
NOI
4. Ţuică Răzvan
Scobercea Lucian
Dorneanu Narcis
Matei Alexandru
Popa Florin
Moroianu Sorin
Jivan Liviu
Kosiridis Pojiani
 
TATA LOR
5. Birdean Călin
Pupşa Daniel
Doboşan Vlad
Petrescu Christian
Roţcov Denis
Viţ Ovidiu
 
ECHIPA
6. Gaiţă Marius
Marcu Alex
Popa Cristian Daniel
Baizath Remus Claudiu
Tăutu Alex
Popa Sorin
Chioran Răzvan
 
SHORT HOOP
7. Paşca Răzvan Lauurenţiu
Ghiriş Andrei
Enache Alexandru
Turcin Bogdan
Matei Ovidiu
Radu Bogdan
 
COHONES BROTHERS
8. Popescu Dragoş
Boţocan Remus
Murar Mădălin
Muller Thomas
Mureşan Alexandru
Bozdog Alex
 

Conform regulamentului şi a tragerii la sorţi s-au constituit 2 grupe de câte 4 echipe astfel:
Grupa I
1. ECHIPA
2. NOI
3. COHONES BROTHERS
4. VEST ACTIV
Grupa a II-a
1. SAVE IRAQ
2. STREETBOYZ
3. TATA LOR
4. SHORT HOOP

Sâmbătă 19 aprilie, între orele 10 şi 17, s-au desfăşurat următoarele meciuri:
Nr.crt. [Grupa] Meciul Scor
1. [A] ECHIPA - NOI 18 - 38 (6 - 18)
2. [B] SAVE IRAQ - STREETBOYZ 17 - 25 (8 - 11)
3. [A] COHONES BROTHERS - VEST ACTIV 13 - 26 (7 - 20)
4. [B] TATA LOR - SHORT HOOP 18 - 12 (6 - 6)
5. [A] ECHIPA - COHONES BROTHERS 17 - 32 (12 - 16)
6. [B] SAVE IRAQ - TATA LOR 21 - 27 (9 - 13)
7. [A] NOI - VEST ACTIV 29 - 17 (15 - 8)
8. [B] STREETBOYZ - SHORT HOOP 24 - 20 (12 - 7)
iar celelalte meciuri s-au desfăşurat duminică, 20 aprilie, de la ora 9:00, conform programului anunţat:
Nr.crt. [Grupa] Meciul Scor
9. [A] VEST ACTIV - Echipa câştigat de Vest Activ prin neprezentare
10. [B] SAVE IRAQ - SHORT HOOP meciul nu s-a jucat, nici una din echipe nu s-a prezentat
11. [A] NOI - COHONES BROTHERS 35 - 15 (19 - 8)
12. [B] STREETBOYZ - TATA LOR 16 - 16 (9 - 9)
ceea ce a făcut ca în etapa finală a competiţiei să se califice, conform regulamentului, primele două echipe din fiecare grupă adică:
1. TATA LOR
2. STREETBOYZ
3. NOI
4. VEST ACTIV

Imagini găsiţi în secţiunea Galerie.
Meciurile din etapa finală au avut următoarele rezultate:
Nr.crt. Meciul Scor
1. NOI - VEST ACTIV 21 - 16 (9 - 10)
2. TATA LOR - STREETBOYZ 17 - 12 (9 - 5)
3. TATA LOR - NOI 17 - 27 (10 - 9)
4. STREETBOYZ - VEST ACTIV 19 - 18 (9 - 6)
5. TATA LOR - VEST ACTIV 10 - 31 (3 - 9)
6. STREETBOYZ - NOI 16 - 24 (4 - 14)

Imagini găsiţi în secţiunea Galerie.
Rezultatele etapei finale au clasat echipele astfel:
Locul Echipa Membrii echipei
1. NOI Ţuică Răzvan
Scobercea Lucian
Dorneanu Narcis
Matei Alexandru
Popa Florin
Moroianu Sorin
Jivan Liviu
Kosiridis Pojiani
2. VEST ACTIV Rotaru Romeo
Mitrofan Andrei
Campean Silviu
Coroescu Liviu
Tamaş Răzvan
Holotescu Tudor
Bogatu Ciprian
Many Norbert
3. STREETBOYZ Nicolaevici Flaviu
Cîrneală Cosmin
Coroban Robert
Lăcătuşu Alexandru
Pejity Alexandru
Roşioru Ovidiu
Stepan Augustin
Vanţ Paul
4. TATA LOR Birdean Călin
Pupşa Daniel
Doboşan Vlad
Petrescu Christian
Roţcov Denis
Viţ Ovidiu
Imagini găsiţi în secţiunea Galerie.

Sâmbătă s-au desfăşurat două probe de concurs adresate participanţilor şi anume:

  • concursul de aruncări libere la care a putut participa publicul spectator, dintre cei trei doritori (Sion Raul, David Casalean şi Simera Sebastian) fiind declarat câştigător Simera Sebastian, care a câştigat un tricou de la Universitatea "Tibiscus", o diplomă şi un cort din partea Clubului Sportiv Tibiscus
  • concursul de slam-dunk la care au putut participa sportivi din cele 8 echipe înscrise în concurs, dintre cei 7 doritori (Holotescu Tudor, Matei Sandu, Ţuică Răzvan, Jivan Liviu, Popa Florin, Rotar Romeo şi Ghiriş Andrei) fiind declarat câştigător Popa Florin, care a câştigat o diplomă, un bax de RedBull şi o mimge de baschet din partea organizatorilor "Cupei Tinerelor Speranţe"
    Duminică s-a desfăşurat şi o probă de concurs adresată participanţilor şi anume:
  • concursul de aruncări de 3 puncte la care au putut participa sportivi din cele 8 echipe înscrise în concurs, dintre cei 18 doritori (Ţuică Răzvan, Skobe, Bogatu Ciprian, Rotaru Romeo, Zero, Narcis, Roţcov, Pupsă, Tamaş, Andi, Dragoş, Thomas, Blondu, Jivan Liviu, Cosmin, Moroianu, Gusti şi Jderu) fiind declaraţi câştigători Moroianu Sorin şi Popa Florin, care au câştigat câte o diplomă şi un set de echipament sportiv din partea organizatorilor "Cupei Tinerelor Speranţe"

    MASS MEDIA

    Despre organizarea competiţiei au fost trimise comunicate de presă şi se pot găsi informaţii astfel:

    Publicatia 'Tibiscus'
    Ziarul Tibiscus


    www.numaibaschet.ro


    www.slamdunk.ro


    www.onlinesport.ro


    www.timisoreni.ro


    Agenda zilei - 18.04.2008


    www.roportal.ro


    www.stirilocale.ro


    www.agenda.ro


    www.tion.ro


    www.pescurt.ro

    în timp ce rezultatele şi reportaje de la desfăşurarea competiţiei puteţi citi pe:

    www.agenda.ro


    PARTENERI

    Concursul este organizat de:


    Clubul Sportiv Tibiscus
    300559 Timişoara
    str. Lascăr Catargiu nr. 4-6
    Tel: 0256/220.687

    Consiliul Judeţean Timiş
    300034 Timişoara
    bd. Revoluţiei din 1989 nr. 17
    Tel: 0256/406.300
    Web: www.cjtimis.ro

    Clubul Sportiv Şcolar Bega
    300671 Timisoara
    str. Amforei nr. 1
    Tel: 0256/426.454
    Web: http://www.timisoreni.ro

    Inspectoratul Şcolar
    al Judeţului Timiş

    300022 Timişoara
    str. C.D.Loga nr. 3
    Tel: 0256/305.799
    Web: www.isj.tm.edu.ro