JOCURILE OLIMPICE DE VARĂ - TOKYO 2020


Jocurile Olimpice de vară din 2020, cunoscute oficial sub numele de a XXXII-a ediție a Jocurilor Olimpice de vară, sunt ediția cu numărul treizeci și doi a Jocurilor Olimpice de vară, cel mai mare eveniment multi-sportiv care are loc o dată la patru ani. Jocurile Olimpice de vară din 2020 sunt cunoscute, în general, sub numele de Tokyo 2020, deoarece evenimentul se va desfășura în Tokyo, Japonia.
Jocurile Olimpice ar fi trebuit să aibă loc în 2020, dar au fost amânate pentru 2021, din cauza pandemiei de coronavirus.
Tokyo a fost desemnat oraș gazdă în cadrul celei de-a 125-a Sesiuni a CIO, desfășurată la Buenos Aires, Argentina pe 7 septembrie 2013. Celelalte orașe finaliste au fost Istanbul (Turcia) și Madrid (Spania). Tokyo a mai organizat și ediția din 1964 a Jocurilor de vară și astfel va deveni al cincilea oraș (și primul din Asia) care organizează de mai multe ori JO.
Jocurile se desfășoară în perioada 23 iulie 2021 - 8 august 2021.

Sursa: www.ro.wikipedia.org.


Componența Delegației Olimpice a României la Tokyo este următoarea:
1. Atletism (10 sportivi):
Florentina Costina Iusco şi Alina Rotaru (săritura în lungime), Claudia Mihaela Bobocea (1.500 m), Daniela Stanciu (săritura în înălţime), Alin Alexandru Firfirică (aruncarea discului), Marius Iulian Cocioran (50 km marş), Rareş Andrei Toader (aruncarea greutăţii), Bianca Florentina Ghelber (aruncarea ciocanului), Andrea Miklós (400 m), Mihăiţă Alexandru Novac (aruncarea suliţei); Antrenori: Teodoru Agachi, Nicolae Alexe, Valentin Anghel, Sergiu Mihai Octavian Măzăran, Oana Manuela Pantelimon, Mihai Corucle;
2. Echipa feminină baschet 3x3 (4 jucătoare + 2 rezerve): Ancuţa Violeta Stoenescu, Gabriela Mărginean, Sonia Ursu, Claudia Monica Cuic. Rezerve: Anca Şipoş, Gabriela Irimia; Antrenor: Tatiana Gallova;
3. Box (2): Cosmin-Petre Gîrleanu (52 kg), Maria Claudia Nechita (57 kg); Antrenori: Dumitru Dorobanţu, Adrian Lăcătuş;
4. Canotaj (36 sportivi + 2 rezerve):
Opt rame cu cârmaci masculin (8+): Alexandru Petrişor Chioseaua, Florin Sorin Lehaci, Constantin Radu, Sergiu Vasile Bejan, Vlad Dragoş Aicoboae, Constantin Adam, Florin Nicolae Arteni Fîntînariu, Ciprian Huc, Adrian Petre Munteanu;
Opt rame cu cârmaci feminin (8+): Maria Magdalena Rusu, Viviana Iuliana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereş, Mădălina Bereş, Denisa Tîlvescu, Daniela Druncea;
Patru rame fără cârmaci masculin (4-): Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari;
Patru rame fără cârmaci feminin (4-): Mădălina Hegheş, Roxana Iuliana Anghel, Elena Logofătu, Cristina Georgiana Popescu;
Doi rame feminin (2-): Iuliana Buhuş, Adriana Ailincăi;
Doi rame masculin (2-): Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă;
Dublu vâsle categorie uşoară feminin (L2x): Ionela Livia Cozmiuc, Gianina Elena Beleagă;
Dublu vâsle feminin (2x): Nicoleta Ancuţa Bodnar, Simona Geanina Radiş;
Dublu vâsle masculin (2x): Ioan Prundeanu, Marian Florian Enache;
Rezerve: Elena Iuliana Mihai, Alexandru Cosmin Macovei; Antrenori: Dorin Alupei, Antonio Colamonici, Vasile Ionel Măstăcan, Bogdan Liviu Codrici, Marius Bacaoanu Aanei, Ciprian Atomei;
5. Ciclism (2): Vlad Dascălu (mountain bike), Eduard Michael Grosu (ciclism pe şosea); Antrenori: Paulo De La Fuente Perez, Georgios Georgiadis;
6. Fotbal (18 jucători + 4 rezerve): Aioani Marian Mihai, Mihai Maximilian Popa, Ştefan Târnovanu (portari); Tudor Cristian Băluţă, Radu Ştefăniţă Boboc, Andrei Chindriş, Ion Gheorghe, Virgil Eugen Ghiţă, Andrei Florin Raţiu, Florin Ştefan, Alexandru Ştefan Paşcanu, Ricardo Florin Grigore (fundași); Mihai Alexandru Dobre, Marius Mihai Marin, Dragoş Ionuţ Nedelcu, Eduard Marian Florescu, Antonio Sefer, Virgil Andrei Ciobanu, Marco Alexandru Dulca (mijlocași); Andrei Sîntean, George Danuţ Ganea, Valentin Gheorghe (atacanți); Antrenori: Mirel Rădoi, Nicolae Dică, Florin Constantinovici Schreiber, Leontin Toader;
7. Gimnastică artistică (3): Maria Holbură (individual compus), Larisa Iordache (individual compus), Marian Drăgulescu (sărituri); Antrenori: Lăcrămioara Moldovan, Cristian Moldovan, Ştefan Gal;
8. Înot (4): Robert Glinţă (100 m spate), Daniel Martin (100 m spate), David Popovici (100 m liber); Bianca Costea; Antrenori: Mugur Tomescu, Adrian Rădulescu;
9. Canoe sprint (2):Victor Mihalachi, Cătălin Chirilă (C2 - 1000 m); Antrenor: Florin Popescu
10. Judo (3):Andreea Chiţu (cat. 52 kg), Alexandru Raicu (cat. 73 kg), Vladuţ Simionescu (cat. +100 kg); Antrenori: Florin Bercean, Kohei Oishi
11. Lupte (5):Alina Vuc (cat. 50 kg), Andreea Ana (cat. 53 kg), Kriszta Tünde Incze (cat. 62 kg), libere masculin – Albert Saritov (cat. 97 kg); greco-romane – Alin Alexuc-Ciurariu (cat. 130 kg); Antrenori: Petrică Carare, Nikolay IStoyanov, Ion Vremere;
12. Scrimă (2): Ana Maria Popescu (spadă), Iulian Teodosiu (sabie); Antrenori: Rareş Dumitrescu, Radu Podeanu;
13. Tenis (2): Raluca Olaru, Monica Niculescu (dublu); Mihaela Buzărnescu (simplu) Antrenor: Călin Ciorbagiu;
14. Tenis de masă (4 + 1 rezervă): echipa feminină (3 jucătoare), Bernadette Szocs (simplu, dublu mixt), Elizabeta Samara (simplu), Irina Ciobanu (rezervă), Ovidiu Ionescu (simplu, dublu mixt); Antrenori: Viorel Filimon, Andrei Filimon;
15. Tir sportiv (1): Laura Georgeta Ilie (10 m puşcă aer comprimat); Antrenor: Olimpiu Florin Marin;
16. Tir cu arcul (1): Mădălina Ştefania Amaistroaie; Antrenor: Viorel Habian;
17. Triatlon (1): Felix Pierre Duchampt; Antrenor: Ovidiu Burghelea.

Sursa: www.hotnews.ro.

  • 24.07.2021
  • Ana Maria Popescu, medalie de argint la spadă

    Ana Maria Popescu a pierdut dramatic, la "tușă de aur", titlul olimpic de la Tokyo, sportiva noastră fiind învinsă, scor 11-10, de Yiwen Sun în finala individuală de spadă. În vârstă de 36 de ani, Ana a adus prima medalie pentru România la JO 2020, una de argint.

    Sursa: www.hotnews.ro.

  • 28.07.2021
  • Ancuța Bodnar și Simona Radiș, medalie de aur în proba de dublu vâsle feminin

    Echipajul de dublu vâsle feminin al României, format din Ancuța Bodnar şi Simona Radiş, a câștigat medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Tokyo, după ce s-a impus în cursa de miercuri.
    Bodnar şi Radiş, duble campioane europene, și-au respectat statutul de principale favorite și au câştigat Finala A cu timpul de 6 min 41 sec 03/100, stabilind un record olimpic.

    Sursa: www.hotnews.ro.

  • 28.07.2021
  • România, medalie de argint în proba de patru rame masculin

    Echipajul de patru rame fără cârmaci masculin al României, format din Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Semciuc, Ştefan Berariu și Cosmin Pascari, a câștigat medalia de argint la Jocurile Olimpice de la Tokyo.
    Chiar dacă nu erau văzuți drept favoriți la medalii înaintea cursei, tricolorii s-au descurcat excelent și au terminat Finala A cu timpul de 5 min 43 sec 13/100.

    Sursa: www.hotnews.ro.

  • 29.07.2021
  • Marius Cozmiuc și Ciprian Tudosă, medalie de argint în proba de dublu rame masculin

    Echipajul de dublu rame masculin al României, format din Marius Cozmiuc și Ciprian Tudosă, a câștigat medalia de argint la Jocurile Olimpice de la Tokyo.
    Cozmiuc și Tudosă au reușit o cursă extraordinară și au terminat Finala A cu timpul de 6 min 16 sec 58/100.

    Sursa: www.hotnews.ro.

  • 07.08.2021
  • România a încheiat prezența la JO 2020 cu 4 medalii - Rezultatele complete ale tricolorilor la Tokyo

    România a încheiat Jocurile Olimpice de la Tokyo cu patru medalii, una de aur, la dublu vâsle feminin (Nicoleta Ancuţa Bodnar, Simona Geanina Radiş), şi trei medalii de argint, la spadă feminin (Ana-Maria Popescu), dublu rame masculin (Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă) şi patru rame fără cârmaci masculin (Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari), informează Agerpres.
    Zestrea României la Tokyo: o medalie de aur, la dublu vâsle feminin (Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş), şi trei de argint (Ana-Maria Popescu la spadă, echipajul masculin de patru rame fără cârmaci - Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Semciuc, Ştefan Berariu şi Cosmin Pascari şi cel de dublu rame masculin - Marius Cozmiuc, Ciprian Tudosă).
    Rezultatele complete ale sportivilor români la JO 2020
    ATLETISM (10 sportivi)
    Florentina Costina Iuşco (săritura în lungime): locul 20 (calificări)
    Alina Rotaru (săritura în lungime): locul 17 (calificări)
    Claudia Mihaela Bobocea (1.500 m): locul 33 (calificări)
    Daniela Stanciu (săritura în înălţime): locul 18 (calificări)
    Alin Alexandru Firfirică (aruncarea discului): locul 17 (calificări)
    Marius Iulian Cocioran (50 km marş): locul 24 Rareş Andrei Toader (aruncarea greutăţii): locul 26 (calificări)
    Bianca Florentina Ghelber (aruncarea ciocanului): locul 6
    Andrea Miklos (400 m): forfait
    Mihăiţă Alexandru Novac (aruncarea suliţei): locul 12
    BASCHET FEMININ 3x3 (4 jucătoare + 2 rezerve)
    România (Ancuţa Violeta Stoenescu, Gabriela Mărginean, Sonia Ursu, Claudia Monica Cuic; Rezerve: Anca Şipoş, Gabriela Irimia): locul 7
    BOX (2)
    Cosmin-Petre Gîrleanu (cat. 52 kg): locul 17
    Maria Claudia Nechita (cat. 57 kg): locul 5
    CANOTAJ (9 echipaje: 36 sportivi + 2 rezerve)
    Opt rame cu cârmaci masculin (Alexandru Petrişor Chioseaua, Florin Sorin Lehaci, Constantin Radu, Sergiu Vasile Bejan, Vlad Dragoş Aicoboae, Constantin Adam, Florin Nicolae Arteni Fîntînariu, Ciprian Huc, Adrian Petre Munteanu): locul 7
    Opt rame cu cârmaci feminin (Maria Magdalena Rusu, Viviana Iuliana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereş, Mădălina Bereş, Denisa Tîlvescu, Daniela Druncea): locul 6
    Patru rame fără cârmaci masculin (Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari): locul 2
    Patru rame fără cârmaci feminin (Mădălina Hegheş, Roxana Iuliana Anghel, Elena Logofătu, Cristina Georgiana Popescu): locul 9
    Dublu rame feminin (Iuliana Buhuş, Adriana Ailincăi): locul 9
    Dublu rame masculin (Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă): locul 2
    Dublu vâsle - categorie uşoară feminin (Ionela Livia Cozmiuc, Gianina Elena Beleagă): locul 6
    Dublu vâsle feminin (Nicoleta Ancuţa Bodnar, Simona Geanina Radiş): locul 1
    Dublu vâsle masculin (Ioan Prundeanu, Marian Florian Enache): locul 9
    Rezerve: Elena Iuliana Mihai, Alexandru Cosmin Macovei
    CICLISM
    Vlad Dascălu (mountain bike): locul 7
    Eduard Michael Grosu (ciclism pe şosea): abandon
    FOTBAL (18 jucători + 4 rezerve)
    România (portari - Marian Mihai Aioani, Mihai Maximilian Popa, Ştefan Târnovanu; fundaşi - Tudor Cristian Băluţă, Radu Ştefăniţă Boboc, Andrei Chindriş, Virgil Eugen Ghiţă, Andrei Florin Raţiu, Florin Ştefan, Alexandru Ştefan Paşcanu, Ricardo Florin Grigore; mijlocaşi - Mihai Alexandru Dobre, Ion Gheorghe, Marius Mihai Marin, Ronaldo Deaconu, Eduard Marian Florescu, Antonio Sefer, Virgil Andrei Ciobanu, Marco Alexandru Dulca; atacanţi - Andrei Sîntean, George Dănuţ Ganea, Valentin Gheorghe): locul 11
    GIMNASTICĂ ARTISTICĂ (3)
    Maria Larisa Holbură (individual compus): locul 65 (calificări)
    Larisa Andreea Iordache (bârnă): locul 4 calificări; forfait pentru finală
    Marian Drăgulescu (sărituri): locul 16 (calificări)
    ÎNOT (4)
    Robert Glinţă: 100 m spate - locul 8, 200 m spate - locul 26
    Daniel Martin: 100 m spate - locul 38, 100 m fluture - locul 53
    David Popovici: 200 m liber - locul 4, 100 m liber - locul 7, 50 m liber - locul 40
    Bianca Andreea Costea: 50 m liber - locul 31, 100 m liber - locul 35
    CANOE SPRINT (2)
    Victor Mihalachi: C2 - 1.000 m - locul 5, C1 - 1.000 m - locul 21
    Cătălin Chirilă: C2 - 1.000 m - locul 5, C1 - 1.000 m - locul 11
    JUDO (3)
    Andreea Ştefania Chiţu (cat. 52 kg): locul 9
    Alexandru Constantin Raicu (cat. 73 kg): locul 17
    Vladuţ George Simionescu (cat. +100 kg): locul 9
    LUPTE (5)
    Alina Vuc (cat. 50 kg): locul 14
    Andreea Beatrice Ana (cat. 53 kg): locul 16
    Kriszta Tunde Incze (cat. 62 kg): locul 8
    Albert Saritov (cat. 97 kg - libere): locul 14
    Alin Alexuc-Ciurariu (cat. 130 kg - greco-romane): locul 12
    SCRIMĂ (2)
    Ana-Maria Popescu (spadă): locul 2
    Iulian Teodosiu (sabie): locul 16
    TENIS (3)
    dublu feminin (Ioana Raluca Olaru, Monica Niculescu): locul 9
    Mihaela Buzărnescu (simplu): locul 17
    TENIS DE MASĂ (4 + o rezervă)
    România - feminin (Daniela Dodean-Monteiro, Bernadette Szocs, Elizabeta Samara): locul 5
    Elizabeta Samara (simplu): locul 17
    Bernadette Szocs (simplu): locul 17
    Ovidiu Ionescu (simplu): locul 33
    dublu mixt (Bernadette Szocs, Ovidiu Ionescu): locul 5
    Irina Ciobanu (rezervă)
    TIR SPORTIV (1)
    Laura Georgeta Ilie (puşcă aer comprimat, 10 m): locul 9
    TIR CU ARCUL (1)
    Mădălina Ştefania Amăistroaie: locul 33
    TRIATLON (1)
    Felix Pierre Duchampt: locul 36


    Sursa: www.hotnews.ro.